פרוייקט סיום שנה של בית ספר 'דוד רמז' מהעיר כפר סבא

 

 

 

מה הוא שֵׁיְימִינְג: 

בִּיוּש באנגלית: Shaming, מהמונח האנגלי בושה: Shame, ובעקבות זאת גם בעברית שֶׁיְימִינְג) הוא פרסום התנהגות שלילית של אדם או מותג על מנת לביישו. בימינו אמצעי נפוץ לביוש הוא האינטרנטגרם והרשתות החברתיות.

ביוש הוא פעולה דיגיטלית שמטרתה לגרום לאדם, מותג או ארגון בושה בשל פעילות שחורגת מהנורמות המקובלות של החברה. ברוב המקרים מדובר בפרסום באתרי רשתות חברתיות שנעשה בתצורת פוסט, שעשוי לכלול את שמו של האדם, תמונתו, ואף סרטון וידאו רלוונטי. הפוסט עלול להעשות לוויראלי ולהיקרא על ידי אלפי אנשים, שחלקם ישתפו אותו  (share), יעשו לייק לכותב וחלקם יגיבו לתוכן הפוסט באופן שמחמיר את רגש הבושה

הבעייתיות העיקרית שמלווה את תופעת השיימינג היא היותה חד צדדית, כיוון שהמפרסם מציג את הדברים רק מהצד שלו, ללא תגובת המבויש. בשלב הראשוני של הפרסום לא ניתן לאמת האם הדברים התרחשו כפי שתיאר או שישנם פרטים לא ידועים, כגון חלקו של המפרסם באירוע או טעות בתיאור ההתרחשות, ושלא ניתן הרבה משקל לטענותיו של הצד המותקף. למרות העובדה, שאירעו לא מעט מקרים בהם פרסום התמונה המלאה עצר את פעולת הביוש, הנטייה היא לקבל את הדברים כאמת ולצדד בצד שהעלה את הטענות לרשת.

בנוסף לכך, הפומביות של פעולת הביוש גוררת פגיעה בפרטיותו של אדם ועלולה לגרום לו להשפלה נפשית.

מה הוא פיימינג

באנגלית : famming  מהמונח האנגלי לתהילה : Fame

כלומר, ההפך משיימינג, דבר רע שאף עלול לגרום לאנשים להתאבד. פיימינג הוא לפאר ולהלל מישהו, או מותג או חברה. לצערנו תופעה זו עוד אינה נפוצה מספיק.

המטרה שלנו היא להפיץ את הבשורה! להפיץ את הפיימינג! וכוחו כאמצעי להניע פרטים וקבוצות ע"י מתן תגמול חברתי רשתי ציבורי וחיובי! להתנהגות ובכלל לכל דבר חיובי שעולה על דעתכם!

הבחירה בידיים שלכם!