מירה פרידמן חמו

מירה פרידמן חמו, ממייסדי עמותת עתיד בטוח ויו"ר העמותה, בראיון מיוחד לרגל יום הולדתה שחל החודש. מירה, הרוח הנושבת במפרשי העמותה, שמניעת האלימות והתנהגויות סיכון היא לחם חוקה, "… מאמינה שלכל נער ונערה היכולת לבנות עתיד בטוח יותר, לעצמו ולסביבתו … תחושת איכפתיות ומנהיגות פנימית, מנהיגות של בני נוער ושלנו המבוגרים יכולה ליצור קול חזק וברור כנגד כל האלימות…"

ש. מהכרותנו את פועלך, התואר 'אשת אשכולות' צף ועולה ביחס לתרומתך לחברה בה אנו חיים. מעניין לדעת, כיצד התחיל סיפור חייך?

ת. סיפור חיי מתחיל ביוגוסלביה. בגיל 4 הגעתי ארצה, פליטה, כיתר שורדי מלחמת העולם השנייה. בתום לימודיי התיכוניים, התגייסתי לצנחנים. לאחר השרות הצבאי נישאתי לאברהם חמו, שהיה אז איש משטרה ושחקן נבחרת ישראל בכדורסל. ביחד הבאנו לעולם שלושה ילדים ואנחנו סבא וסבתא גאים לארבעה נכדים. זוהי תמצית חיי והכוח שמניע אותי.

ש. מלבד היותך רעייה, אמא וסבתא, אילו ציוני דרך נוספים קיימים בסיפור ?

ת. נושא החינוך קרוב מאד לליבי. כבוגרת בית הספר הריאל בחיפה, שבו הנחילו לנו את התחושה שחינוך הוא שליחות, בחרתי לסלול את דרכי בתחום זה ומרבית היוזמות בהן אני שותפה ומובילה עוסקות בקידום, שיפור ופיתוח אקלים ותרבות קהילתית איכותית.
בעבר ניהלתי את תיכון 'אוהל שם' ברמת גן ואת עירוני א' בתל אביב. יזמתי והובלתי תוכנית באוניברסיטת תל אביב להכשרת יועצים ואנשי חינוך, שמטרתה פיתוח כלים לניהול עצמי של החיים. כתבתי סדרת ספרים לפעילות חינוכית מונעת עם ילדים ונוער.
היום אני בעלים ומנכ"ל משותף של ה'מכון לחינוך מפעיל ומונע' והמרכז לנהיגה מתקדמת. המכון הוקם ב-1986 בהובלת אישי, אברהם. פיתחנו חזון ותפישת עולם המדגישים את מקומו של האדם כגורם מרכזי בניהול חייו. חזון זה יושם הלכה למעשה בתוכניות רב-שנתיות למניעה והעצמת בני הנוער בנושאים של מניעת אלימות, מניעת היפגעויות והתנהגויות סיכון, פיתוח מיומנויות התמודדות, כלים לחיים ושיפור דרכי הלמידה. תוכניות אלו הותאמו למערכת החינוך והופעלו בין השנים 1990 ל-2002 בלמעלה מ-1000 בתי ספר בישראל. בנוסף, במסגרת המכון, ייעצנו והובלנו פרוייקטים ברשויות מקומיות לשיפור התרבות והאקלים העירוני ביחד עם מאבק בפשיעה האורבנית. באותו עניין ייצגנו בשנת 1994 את ישראל בועדת האו"ם לקידום הצדק ולמניעת פשיעה אורבנית. סייעתי לשרי אריסון בגיבוש התשתית של הארגון הפילנטרופי 'מהות החיים' שעוסק בקידום השלום הפנימי של כל אחד ואחת מאיתנו.
מילאתי תפקידים ציבוריים שונים, ביניהם: זכיתי להיות האישה הראשונה (ועד היום גם היחידה, א.ז.) שנבחרה לתפקיד נשיאת המועדון המסחרי והתעשייתי (מועדון העסקים של ישראל) בין השנים 2006-2002. הייתי יועצת למציל"ה – המועצה הציבורית לצמצום העבריינות והאלימות של המשרד לביטחון פנים.
עמותת 'עתיד בטוח' למניעת אלימות והתנהגויות סיכון בקרב ילדים ונוער היא ציון הדרך האחרון ברשימה. במסגרת העמותה, אברהם ואני ריכזנו את כל הידע והניסיון שצברנו לאורך השנים ב'מכון לחינוך מפעיל ומונע' ופיתוח כלים לשיפור החיים ותרמנו אותם לטובת הקניית אסטרטגיות שיסייעו בידי בני הנוער והמופקדים עליהם. חברים רבים ב'עתיד בטוח' תורמים אף הם מיכולותיהם המקצועיות והאישיות לעמותה. פעילות זו סוחפת אותי לאתגרים חדשים וכיווני עשייה נוספים.

ש. מה הביא אותך לייסד את עמותת 'עתיד בטוח'?

ת. כאמור, תחום זה קרוב לליבי ועסקתי בו שנים רבות. תחילה בהתנדבות, כשכיהנתי כמנהלת תיכון 'אהל שם', ואחר כך, יחד עם אישי אברהם, כשהקמנו את 'המכון לחינוך מפעיל ומונע'.
ייסדנו את 'עתיד בטוח' ביחד עם קבוצת חברים מובילים המייצגים מגזרים שונים. המחשבה שהובילה אותנו היא שאנשי עסקים, אישי ציבור ואנשי מקצוע ירצו לתרום מיכולותיהם למען עתיד ילדינו. זאת כדי לסייע בהתמודדות עם התופעות של אלימות והתנהגויות מסוכנות, אשר אורבות לילדים ולנוער בישראל. להערכתי תופעות אלו הן הטרור הפנימי הפוגע בנו.
תחושת הביטחון האישי והמוגנות הן תנאי להתפתחות הבריאה של כל ילד. חשוב שנבטיח לכל ילד בישראל את הזכות הבסיסית לגדול ולהתפתח חופשי מפחד מפני הצקה והטרדה – ואלימות לכל צורותיה.
אחד המאפיינים המרכזיים של העמותה הוא איכות חבריה – זו זכות מיוחדת לפעול בתוך קבוצת אנשים שנותנים מעצמם ומשקיעים בהתנדבות ידע, זמן, אכפתיות ומשאבים, ובעיקר – נשמה יתרה, למען עתיד טוב יותר לילדים ולנוער.

ש. מה חשיבותה של העמותה ומה ייחודה לעומת עמותות שמטפלות בנוער בסיכון?

ת. היה לנו חשוב מאד לבדל את 'עתיד בטוח' ולהגדיר את הייחוד שלנו. אנחנו מאמינים ש'עתיד בטוח' הוא הארגון הוולונטרי המרכזי בישראל ששם בראש מעייניו:
– את מניעת האלימות – לפני שיהיה מאוחר מדי, ולא את הטיפול והשיקום.
– את כלל הילדים והנוער, ולא רק את השוליים.
– את הנוער כגורם יוזם ומוביל – לבניית חברה טובה יותר.
חשוב לנו לסייע לילדים ולנכדים של כולנו, כדי שלא יפלו לתהום של אלימות, אלכוהול וסמים.

ש. איזה מסר היית מעוניינת להעביר דרך האתר לגולשים?

ת. המוטו שמנחה אותי בחיים "במקום שם הולכים ישנה דרך" (הסנסקריט). אני מאד מאמינה ביכולת ובכוח הפנימי של כל אחד מאיתנו, וכמובן גם של כל ילד ונער. אני מאמינה שיש לנו שליטה רבה על הגה החיים, על כתיבת סיפור חיינו. אני מאמינה שלכל נער ונערה היכולת לבנות עתיד בטוח יותר לעצמו ולסביבתו הקרובה, ולא לתת מקום לאלימות ולהתנהגויות שמסכנות אותו ואת חבריו. תחושת אכפתיות ומנהיגות פנימית, מנהיגות של בני נוער ושלנו המבוגרים יכולה ליצור קול חזק וברור כנגד גל האלימות ובעד חברה טובה יותר.

הרשי לנו לאחל לך המשך פעילות פורה והמון מזל טוב.