אברהם חמו

avraham

אברהם חמו, ממייסדי 'עתיד בטוח', ראש תוכנית מנהיגות צעירה, אדם שתחום המניעה זורם בעורקיו בראיון מיוחד, בגובה העיניים, עם פתיחת שנת הלימודים תשע"א. "יש לנו נוער טוב, שיודע להתמודד עם בעיות בצורה בוגרת והייתי סומך ידיי עליהם ומעביר אליהם את שרביט הובלת הקהילה."

 

 

ש. אנשים ששומעים את השם "אברהם חמו" מקשרים אותו למשטרה, כדורסל או לבטיחות
בעבודה -בוא נעשה להם סדר

ת. בהיבט המקצועי אני קרימינולוג. שירתתי במשטרה שנים רבות, בין התפקידים שמילאתי ואחד החשובים שבהם – ראש מיפלג הנוער, שם התוודעתי לתופעת עבריינות בני נוער והתמחתי בנושא. בתחום ההשכלה הגבוהה בחרתי ללמוד קרימינולוגיה וסוציולוגיה כדי להבין מה מביא את בני הנוער לעשות את מה שהם עושים. בנוסף, הייתי שחקן נבחרת ישראל בכדורסל, מאמן קבוצות כדורסל רבות ביניהן, נבחרת ישראל ומכבי ת"א.

מהלך חיי הוביל אותי לעסוק בתחום המניעה הן בקרב בני הנוער במניעת אלימות סמים ואלכוהול והן בקרב מבוגרים בכל הקשור למניעת תאונות עבודה. כיום אנו עוסקים רבות גם במניעת תאונות דרכים.

נולדתי במצרים ב-1934, עליתי לישראל ב-1950. נשוי למירה פרידמן חמו, ביחד הבאנו לעולם את מיכל שהיא רופאת ילדים, מאור שהוא כלכלן ומתן שעוסק בעריכת דין. אני סבא של יובל, יונתן, רוני, תמיר והחמישית בדרך.

ש. מה הביא אותך לייסד את העמותה?

ת. חגגתי יום הולדת 70, אנשים שאלו אילו מתנות להביא – ביקשתי שלא יביאו מתנות אלא שיתרמו למען מניעת עבריינות או פשיעה או כל נושא הקשור בטיפול בנוער. להפתעתי קיבלתי סכום לא מבוטל. מירה, שסיימה באותה תקופה את כהונתה כנשיאת המועדון המסחרי תעשייתי, רצתה לתרום את קשריה ונסיונה לתועלת הקהילה וכך נולד רעיון הקמת העמותה ביחד עם התרומות שקיבלתי ליום הולדתי. לימים קראנו לעמותה "עתיד בטוח".

ש. מדוע בחרתם בשם "עתיד בטוח" לעמותה?

ת. את שם העמותה הגתה מירה. בהתחלה היה זה שם זמני אך עם הזמן ראינו שהוא קליט וניתן להצמידו באופן טבעי לכל כותרת לפעילות, שהעמותה מקיימת.

ש. מה החשיבות של "עתיד בטוח" ומה ייחודה לעומת עמותות אחרות שמטפלות בנוער
בסיכון?

ת. ראשית, זה טוב שיש עמותות רבות שמטפלות בנוער כי המדינה לא מסוגלת ולא יכולה לתת מענה לכל צרכי הקהילה. חשיבותה של 'עתיד בטוח' בכך שהיא פונה אל הרוב הדומם, הרוב שנמצא בסיכון יומיומי שחשוף להתנהגויות סיכון אך לא לוקח בהן חלק.

ש. מהי פעילותך ומעורבותך ב"עתיד בטוח"?

ת. בעמותה אני חבר בועד המנהל וגם לקחתי על עצמי להוביל את תוכנית "מנהיגות צעירה" – פרוייקט ייחודי בו הנוער מוביל בעצמו, במקום שאנחנו המבוגרים נבוא ונאמר להם מה לעשות. לבני הנוער יש מספיק רקע וידע, הם חשופים למידע אדיר ולדעתי יש להם גם את היכולות. ב'מנהיגות צעירה', אנו הופכים אותם ליזמים חברתיים. תוכנית 'מנהיגות צעירה' גדלה ומתרחבת משנה לשנה.

ש. ספר על פעילות של העמותה שגרמה לך התרגשות?

ת. כל פעילות שהנוער יוזם ויוצאת אל הפועל מעוררת אצלי סיפוק. טוב לראות שבני הנוער לוקחים על עצמם אחריות להתמודד מול תופעת האלימות, סמים והאלכוהול. לא זאת בלבד שהם עושים לעצמם, הם גם מפעילים מעגלים רחבים יותר, יוזמים פעילות בבתי ספר יסודיים, יוצאים לרחובות וחושפים את הקהילה לפעילותם. היוזמות הן רבות ולכל אחת הייחוד שלה – דוגמת כרזת הענק ברחוב רוטשילד שבה העוברים ושבים החתימו את ידיהם על גבי בד עם סיסמא למניעת אלימות, פעילות בשיתוף קבוצת ספורט מוכרת בישראל באחד מבתי הספר הפעילים בתוכנית 'מנהיגות צעירה'. פעילות זו זכתה להדים חזקים כל כך עד שהקבוצה אימצה את בית הספר לכל אורך שנת הלימודים. בית ספר נוסף הפך את מיזם 'הנואם הצעיר', לפרוייקט בית ספרי קבוע וביקש ממשרד החינוך ייחודיות בתחום הרטוריקה ולקיים בחינת בגרות בנושא זה. בפעילות משותפת עם אחד ממועדוני הרוטרי, הופק סרט שקיבל שבחים רבים ואף הוצג בכנס מנהלים לבקשת המפקחת האזורית. תנועת הרוטרי אף שלחה את הסרט לרוטרי העולמית וקיבלה ציון לשבח על הפקה זו.

הסיפוק הרב הוא בכך שכל בית ספר מצא ועוסק בדברים ייחודיים למניעת התנהגויות סיכון והכל פרי יוזמתם של בני הנוער עד כדי גיוס משאבים, כתיבה עריכה וכיוצא בזה.

ש. מה צפוי לנו בשנת הלימודים תשע"א?

ת. קיבלנו למעלה מ-200 פניות של סטודנטים לפעול בתוכנית 'מנהיגות צעירה' כמנחים. מתוכם נבחרו 40 סטודנטים לעבור תהליך הכשרה. מחזור ראשון להכשרת סטודנטים-מנחים יתקיים בין התאריכים 21-19 בספטמבר במכללת ת"א-יפו. מנחים אלו יפעילו כ-50 קבוצות מנהיגות ברחבי הארץ.

בכוונתנו להעמיק את הפעילות בבתי הספר תוך התמקדות בניסוי התוכנית העירונית בכרמיאל, חיפה, אשקלון ויפו, בנוסף לתוכנית במגדל העמק, אשר פועלת זו השנה השלישית.

הרחבנו את שיתופי הפעולה עם מוסדות אקדמיים כמו המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל, המכללה האקדמית באשקלון, המכללה האקדמית תל אביב-יפו, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת חיפה.

השנה בחרנו להעמיק את הפעילות גם במגזר הערבי. בפעולה מאומצת הצלחנו לאתר 10 מנחים במגזר הערבי שיפעלו ביפו, ג'ת, באקה אל-גרביה, כפר ברא ועוד.

חברנו אל הטלביזיה החינוכית לשם הפקת משותפת של סדרת תוכניות למניעת התנהגויות סיכון.

בנוסף לשיתופי הפעולה עם הרשויות המקומיות בערים, פעילותנו מתאפשרת תודות לתמיכתן ועידודן של קרנות שונות ומועדוני הרוטרי. בכוונתנו להרחיב שיתופי פעולה אלו גם עם גורמים נוספים על מנת שנוכל ליישם את חזון העמותה באזורים חדשים בארץ. זה המקום לצאת בקול קורא ולהזמין אנשים נוספים להצטרף לתומכים, לשותפים ולתורמים למען עתיד בטוח לילדינו, עתיד חופשי מאלימות. כי יש בכוחנו למנוע את הקורבן הבא!

ש. איזו בשורה ברצונך להעביר לקהל הגולשים ?

ת. אנו מאמינים שניתן להתמודד עם התנהגויות הסיכון ואין הן כצעקתן. יש לנו נוער טוב, שיודע להתמודד עם בעיות בצורה בוגרת והייתי סומך ידיי עליהם ומעביר אליהם את שרביט הובלת הקהילה.

אנו מאחלים שנת מניעה פוריה לך ולכל בית ישראל.