מוות מיותר של ילד בן 12

הערה: מאחר והחקירה טרם הסתיימה מוטב להתיחס לתופעה הכללית של בריונות, אלימות, מצוקת ילדים ומקרי קיצון של אובדנות, ובעיקר – מה עושים

כתבה: מירה פרידמן חמו

"ילד בן 12 מבאר שבע נמצא תלוי בחדרו…"

אחוזי זעזוע ואימה אנחנו קוראים ושומעים את הידיעה הנוראה. היה זמן שידיעה כזו הייתה מזעזעת את כולנו, מניעה את אמות הספים, ומניעה את החברה כולה לפעול ביתר שאת למנוע אסונות כאלה. כיום, להוותנו לרוב מנידים ראש ועוברים לידיעה הבאה.

רק בן 12! נער עול ימים שיתכן שלקח את חייו במו ידיו. הנפש מסרבת להאמין והדעת מסרבת לעכל.

ועלינו לזכור תמיד כי האחריות היא של כולנו: הילדים הם של כולנו, והיום או מחר עלול אסון כזה לארוב לפתחנו.

היום גם פורסם סקר מבחני ההישגים הלימודיים – מבחני פיז"ה – והנתונים על מקומה של ישראל בין מדינות ה- OECD. חשוב שנזכור כי גם הישגים לימודיים מותנים במידה רבה באווירה של שקט נפשי: רק ילד שמרגיש מוגן ובטוח יכול להיות פנוי רגשית ונפשית להשקיע בלימודים ולהצליח.

העמותה שלנו, "עתיד בטוח" , שמה לה למטרה לעשות כמיטב יכולתה למנוע את התופעות הקשות והכואבות של אלימות ובריונות בקרב ילדים ונוער, ובמיוחד ברשתות החברתיות. אנחנו מאמינים שלילדים ולנוער עצמם יש השפעה גבוהה מאד על חבריהם, ולכן הפעילות המרכזית שלנו מתמקדת בהקמת נבחרות של בני נוער שהם עצמם פועלים כשגרירים היוצרים עתיד בטוח יותר, חופשי מאלימות, בריונות, הצקות, הטרדות חרם ונידוי. אנחנו מפעילים מעל 90 קבוצות של בני נוער היוזמים ומבצעים פעילות מניעתית אפקטיבית.

והיום, בשעה של כאב ואבל על עוד ילד שכפי הנראה סבל מהתעללות, (קשה לומר בודאות מאחר שהחקירה עדין לא הסתיימה), חשוב לתת את הדעת על הדרכים והכלים העומדים לרשותנו כדי למנוע התעללות קשה ומצבי מצוקה קיצוניים, ובודאי אלימות מכל סוג שהוא, ועל הדרכים לסייע לילדנו הנמצא במצוקה.

בראש וראשונה אליכם – הילדים:

– ילד שסובל מהטרדות והצקות של חבריו, או נמצא במצוקה ומרגיש בודד – חשוב שידע: "אתה לא לבד". יש סביבך אנשים שאוהבים אותך, אנשים שאכפת להם. אנא – פנה אליהם, שתף אותם, התייעץ אתם, בקש מהם להתערב ולסייע לך לפתור את הבעיה. יש לך לרוב משפחה שאוהבת אותך. יש סביבך חברים, או מדריכי נוער ומד"צים שיכולים להיות כתובת. יש כמובן את המחנכים, היועצות החינוכיות ושאר בעלי התפקידים בבית הספר ומחוצה לו שתוכל לבחור לפנות אליהם ושיהוו עבורך כתובת. ויש אנשי מקצוע וקווי מצוקה שנועדו לכך, לדוגמה – שותפינו מאיגוד האינטרנט הישראלי (הקו הפתוח: 03/9700911) יכוונו אותך מיידית לגורם שיכול להקשיב לך, להבין אותך ולסייע לך. הבדידות והייאוש שאתה חש כעת יכולים להיות זמניים, והעזרה והשינוי ביחס אליך יכולים להיות קרובים – ממש בהישג יד.

– ומילה אליכם – החברים של הילד או הילדה שנמצאים במצוקה, או שאתם מציקים להם – בעיקר לאלה מכם הצופים מהצד וחוששים להתערב, חוששים לספר, חוששים לפנות לעזרה. בלבכם פנימה אתם מתקוממים נגד העוול הנורא שגורמים חבריכם לאותו ילד: עליכם לדעת שלספר זו לא הלשנה! הכלל הוא "ספר והצל חבר". זו האחריות, האכפתיות והאנושיות שלכם שיכולים למנוע את האסון הבא. כן, "שומר אחי אנוכי".

ואליכם ההורים – אתם שהנכם האדם הקרוב ביותר לילד:

– האחריות שלכם היא המירבית. עם כל האמפטיה וההבנה לעומס, לדאגות הפרנסה, למטלות הבלתי נגמרות, לכך שאתם באמת ובתמים חושבים שהכל בסדר אצל ילדכם – כי הוא אינו משתף אתכם במה שעובר עליו: עליכם ההורים לפקוח "שבע עיניים", להיות עוד יותר עירניים לכל שינוי בהרגלים אצל ילדכם, הרגלי שינה, הרגלי אכילה, אי רצון ללכת לבית הספר, אי רצון לצאת ולפגוש חברים, הסתגרות בחדר, התפרצויות זעם, בכי או דיכאון, "מצבי רוח", ירידה בלימודים וכל סימן שמשהו "לא בסדר". במקום לכעוס על הילד, הנמצא במילא במצוקה, חשוב לגלות אמפטיה, הבנה ואהבה. לבדוק בכל דרך אפשרית מה באמת עובר עליו – באמצעות קשר עם חברים, מחנכים, או אף מעקב אחר התכתובת ברשת החברתית שלו. ובכל מקרה של בעיה – להתערב, לפנות להורים של הילדים המציקים, להיעזר במערכת החינוך ובגורמים אחרים – כולל משטרת ישראל.

ולמערכת החינוך עצמה:

כמי שניהלה בתי ספר תיכוניים מובילים בארץ אני מודעת לעומס ולאחריות המוטלים על אנשי החינוך, ואין צורך שאני אבקש מהמחנכים להיות עוד יותר עירניים, רגישים ומעורבים. אשאיר למשרד החינוך לצאת עם ההנחיות המקצועיות המתאימות במטרה למנוע את האסון הבא.

ובקשה אישית לכולנו – בואו לא נעבור לסדר היום על מותו של ילד קטן שחווה בדידות כל כך עמוקה וסבל בל ישוער כפי הנראה בגין בריונות של חברים … אנא בחרו בכל דרך אפשרית כדי להעלות את הנושא למודעות ולסדר היום הציבורי, כדי שהילד הסובל יוכל "לצאת מהארון" ולמצוא מזור, וכדי שכל הגורמים המופקדים על הנושא יעשו יד אחת לפעול הרבה יותר, ונכון יותר.

אנחנו בעמותת "עתיד בטוח" נפעל בנושא בכל המקומות שבהם אנו פעילים. www.atid-batuah.org.il

הכותבת היא יו"ר בהתנדבות של עמותת "עתיד בטוח" הפועלת למניעת אלימות ילדים ונוער: "להציל לפני שזה מתחיל"