שרה ארנסון

שרה ארנסון, חברת 'עתיד בטוח', מתייצבת ונותנת תמיד ברוחב לב, כל אימת שהחובה קוראת. רוחה הצעירה מנחה אותה לאורך שנות חייה. לא פלא, אם כן, שבכל חופש גדול מארחת למשך שבועיים את כל 15 נכדיה למחנה קיץ בביתה. "שום הטפה מגבוה ומבחוץ לא תעזור. אפקט העדר הוא גורם בעל כח רב בקרב הצעירים, ואם תיווצר מנהיגות כריזמטית שתשנה כיוון – התוצאות מובטחות: לא האלים יגבר, החברה תקיא אותו מתוכה."

 ש. ספרי על עצמך

 ת. בת 70, מתגוררת היום בקיסריה. נשואה, אם לששה ילדים וסבתא ל-15 נכדים, לא סופי, אני מקווה.

 ש. רוחך החלוצית השפיעה רבות על הגברת המודעות ופיתוח תחום מדעי הים בארץ

 ת. בחיי המקצועיים עסקתי בהסטוריה וארכיאולוגיה ימית במסגרת החוג לתולדות הציביליזציות הימיות באוניברסיטת חיפה, שהייתי בין מקימיו. בין שאר הפעילויות, הצלחתי להכניס מקצוע חדש למערכת הלימודים התיכונית – מדעי הים – בהיקף של 5 יחידות לבגרות. הקמתי וניהלתי במשך שנים את עמותת "אדם וים" שעסקה בשמירת הסביבה החופית, וכן את עמותת "ידידי קיסריה העתיקה" הפעילה במקום. בשנת 1990 יצאה למסכים סדרה טלביזיונית בשם "הים המכותר" שעשיתי עם ה-BBC, שסיכמה את פעילותנו בתחום הימי בארץ. כן כתבתי ספר בנושא, באותו השם.

 ש. מה הביא אותך להצטרף לעמותת 'עתיד בטוח'?

 ת. כמו כולנו, חרדה אני למצב השורר בחברה שלנו, שהמאפיין העיקרי שלו הוא אלימות קשה בכל התחומים – בהתנהלותנו הפוליטית והצבאית, על הכבישים, במקומות הבילוי, בחיי המשפחה וברחוב. ישנן סיבות רבות ועמוקות לדבר, ובכולן צריך לטפל, אך באיזה שהוא מקום צריך להתחיל. את המבוגרים קשה לשנות, והתקוה האמיתית היא הנוער. מתוך פעילות משותפת ותמיכה בעמותות העוסקות בנוער בסיכון, אני מודעת היטב לצורך בפעילות מניעה נרחבת, להקדים תרופה למכה.

 ש. מה חשיבותה של העמותה ומה ייחודה לעומת עמותות שמטפלות בנוער בסיכון?

ת. מתוך היכרותי עם עבודתם של מירה ואברהם חמו, המובילים את הפעילות. גישתם לנושא, הדוגלת בפעילות חינוכית ממושכת, לא זוהרת ולא מצטלמת, נראית לי היחידה שיכולה להניב תוצאות של ממש. הדגש בגישתם הוא הכיוון הנכון בעיני: יצירת מנהיגות חיובית בקרב המסגרות השונות בהן מתנהל הנוער, ובראש ובראשונה במערכת החינוך, עם מקום נרחב ליצירתיות, לקיחת אחריות ובסופו של דבר – שינוי האוירה בכיוון של דליגיטימציה של האלימות לכל היבטיה. שום הטפה מגבוה ומבחוץ לא תעזור. אפקט העדר הוא גורם בעל כח רב בקרב הצעירים, ואם תיווצר מנהיגות כריזמטית שתשנה כיוון – התוצאות מובטחות: לא האלים יגבר, החברה תקיא אותו מתוכה.

 ש. ספרי על פעילות של העמותה שראויה לציון?

 ת. באירועים בהם השתתפתי קיבלתי חיזוק לאמונתי, שהתהליך אכן מתקיים – בני הנוער הביעו זאת בצורה מלבבת ביותר במיזמים השונים – תחרות נאומים, תכנית רדיו, הפקת סרטונים, ימי שיא וכדומה. התרשמתי במיוחד מהמסירות ושמחת היצירה של המדריכים-מנחים הצעירים, שהם לבה של הפעילות, ולדעתי צריך להשקיע בהם הרבה. אני משתדלת לתמוך בעושים במלאכה ולנסות לגייס משאבים שיאפשרו את הרחבתה.

 ש. איזה מסר היית מעוניינת להעביר דרך האתר לגולשים?

 ת. אני קוראת לכולנו, עם ישראל רחמנים בני רחמנים, שמתגייס להצלת נפגעים בעולם כולו, לא לחכות למציאות שתטפח על פנינו, אלא לעשות הכל כדי למנוע הדרדרות נוספת בתחום האלימות בקרב הנוער, לפעול לשינוי כיוון להבטחת עתיד בטוח לילדינו ונכדינו.

 מאחלים לך חופשת קיץ מהנה ביחד עם נכדייך.