האלוף (מיל') דוד עברי

האלוף (מיל') דוד עברי, יו"ר כבוד עמותת 'עתיד בטוח', אדם שמהלך חייו שזור כחוט השני בהסטוריה של מדינת ישראל, בראיון מיוחד לאתר יוצא בקריאה "בואו נחזור לערכים הישנים של מאות בשנים, של כבוד אחד כלפי השני, נשמע בנחת אחד את השני, עם סובלנות וסבלנות לאחר, במטרה להגיע לחברה יותר רציונאלית ופחות אגרסיבית וכך אולי תהיה פחות אלימות".

 

ש. חשוב לנו לאפשר לגולשים באתר להכיר את האדם מאחורי השם. ספר לי על עצמך – תפקידים חשובים שמילאת בעבר וכאלה שהנך ממלא היום.

ת. בשנת 1952 התגייסתי לחיל האוויר לקורס טיס ובסיומו הוכשרתי כטיס קרב. ב-1954 הוסמכתי על ספיטפייר, אשר מוצב היום במוזיאון חיל האוויר בחצרים. בהמשך גם הוסמכתי על F-15 ו-F-16. מילאתי תפקידי הדרכה ופיקוד מגוונים בחיל האוויר והשתתפתי במלחמות ישראל. ב-1975, לאחר 23 שנים בחיל האוויר, יצאתי ללימודים בפקולטה לאווירונאוטיקה בטכניון וסיימתי תואר ראשון בהנדסה אווירונאוטית. ב-1977, לאחר סיום לימודיי, מוניתי לתפקיד מפקד חיל האוויר. במהלך שנות פיקודי נחתם השלום עם מצרים, נערך מבצע ליטאני, בו בוצעו הפצצות חיל האוויר בלבנון, הופצץ הכור בעירק ובמלחמת שלום הגליל, הושמדו סוללות הטילים הסוריות בבקעת הלבנון והופלו עשרות מטוסים סוריים בקרבות אוויר. ב-1982 פרשתי מחיל האוויר וכיהנתי בתפקיד יו"ר התעשייה האווירית. ב-1986 כיהנתי בתפקיד מנכ"ל משרד הבטחון. לאחר 10 שנים מוניתי לעוזר בכיר לשר הביטחון לנושאים אסטרטגיים. ב-1999 שימשתי כראש המועצה לבטחון לאומי ובין השנים 2002-2000 מוניתי לשגריר ישראל בארצות הברית. לאחר 50 שנים בשרות המדינה, מאז 2003, אני מכהן כנשיא חברת בואינג ישראל ויו"ר דירקטריון מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל. במקביל ממלא תפקידים ציבוריים ביניהם: חבר בועד המנהל של האוניברסיטה העברית בירושלים, לוקח חלק בועדות שונות של מלגות ובעיקר יו"ר הועדה לכינון השרות האזרחי-לאומי, שהוקמה לפני שנתיים בעקבות 'ועדת עברי', במטרה לאפשר גם לאוכלוסיות בעלות מוגבלויות ומגזרים כמו הערבי והחרדי להתנדב לשרות לאומי-אזרחי כדי שלא ירגישו אזרחים סוג ב'.

 

ש. מה הביא אותך להצטרף לעמותת 'עתיד בטוח'?

ת. במסגרת פועלי ופעילותי הציבורית פנו אליי משפחת חמו להצטרף לעמותה והסכמתי לשמש יו"ר כבוד של העמותה.

 

ש. יש לך נכדים?

ת. כן, שלושה. נכדה בת 14, נכד בן 12 ונכד נוסף בן 7.

 

ש. מה חשיבותה של העמותה ומה ייחודה לעומת עמותות שמטפלות בנוער בסיכון?

ת. חשיבותה של העמותה בכך שעוסקת במניעה ולאו דווקא בטיפול בעבריינות. ייחודה בחינוך למניעה לטובת העתיד ובטיפוח מנהיגות צעירה. טוב שיש הרבה ארגונים ועמותות שמכירים בחשיבות הפעילות למיגור התנהגויות סיכון. טוב שיש לכל אחד את הנישה שלו ואת הייחוד שלו.

 

ש. ספר על פעילות של העמותה שראויה לציון?

ת. יש ב'עתיד בטוח' שני תחומים מהותיים: האחד – מנהיגות צעירה כעקרון. יש בתחום זה נטיעה לטווח ארוך, לחבר את הנוער לתודעה שהוא ינהיג את העתיד, את החברה לכיוון חיובי. היום הכיוונים לא ברורים, הערכים עליהם חונכנו בעבר – "ואהבת לרעך כמוך" "והדרת פני זקן" – לא בטוח שהם חשובים היום ובוודאי לא ממומשים. אלו הם ערכי יסוד של חיים חברתיים, שהוזנחו קצת וצריך להחזירם. לא דרך כפייה, אלא שהנוער יגיע אליהם לבד. מניעת אלימות – זוהי סיסמא אחת אך מטרתה ראה איך אתה מתנהג ראשית. האלימות אינה בהכרח פיסית, אפילו פגיעה מילולית היא לא נעימה ומדרבנת לדברים לא חיוביים. מנהיגות צעירה יכולה להוביל לסיכוי גבוה יותר למניעת אלימות. התחום השני המהותי – השתלבות עם עירייה עצמה, כמו התוכנית העירונית במגדל העמק. גם עיריה שואפת להשתלב ביחד עם מקצוענים ומומחים לפעילות מונעת אלימות לטובת כלל תושביה.

 

ש. איזה מסר היית מעוניין להעביר דרך האתר לגולשים?

ת. בואו נחזור לערכים הישנים של מאות בשנים. של כבוד אחד כלפי השני. נשמע בנחת אחד את השני. עם סובלנות וסבלנות לאחר נגיע לחברה יותר רציונאלית, פחות אגרסיבית וכך אולי גם תהיה פחות אלימות.