אירוע הגאלה אצל משפחת ארקין 2014 – בתרומתה האדיבה והמלאה של משפחת ארקין

הזמנה

 דברי פתיחה – יו"ר עמותת "עתיד בטוח" הגב' מירה פרידמן חמו

123

ידידים ואורחים יקרים,

כל אחד מאתנו יודע שהאלימות היא הטרור הפנימי שמאיים עלינו לא פחות מהאיום הביטחוני החיצוני; ואנחנו כולנו מאמינים ש"לי זה לא יקרה". עד שזה קורה – ועולמנו חרב עלינו.

אנחנו ב"עתיד בטוח" מאמינים  שצריך "להציל לפני שזה מתחיל", מאמינים שהכרחי למנוע את הקורבן הבא.  תשאלו בצדק מה מייחד אותנו מכל שאר המתנדבים?  בראש וראשונה הדגש על מניעה –  לא לחכות עד שמאוחר מדי, עד שהאסון כבר נגרם. והנקודה השנייה – התפיסה שאנחנו משרתים את כל הילדים והנוער – כי כל ילד שלנו נמצא בסיכון. הדבר השלישי –  האמונה שלנוער עצמו יש יכולת השפעה וכוח לשנות, ולכן בתוכנית הדגל שלנו – ה'מנהיגים צעירים' – בני הנוער עצמם פועלים למנוע קורבנות של אלימות. והאחרון – משהו שמאד מיוחד בעיני: כל חברי "עתיד בטוח" פועלים בהתנדבות מלאה! הועד המנהל, ועדות ההיגוי, הפעילים – כולנו משקיעים זמן, אנרגיות, ידע מקצועי ותרומה כספית שנתית. וזו ההזדמנות שלי להצדיע לכם – חברי 'עתיד בטוח', על המנהיגות ועל מי שאתם!

התחלנו לפעול לפני  8  שנים. הפעלנו אז  14 קבוצות מנהיגים צעירים – כשהיוזם, המייסד והרוח החיה הוא אברהם חמו. ככוכב עבר בכדורסל הוא מהווה מודל מצויין לנוער. והשנה הגענו לקרוב ל-  100 נבחרות של בני נוער, בגילאי 12 – 17, מכרמיאל בצפון ועד אופקים בדרום, חלק מהן עם שותפינו מ"עיר ללא אלימות" . בקבוצות שלנו בני הנוער יוזמים, מתכננים ומפעילים מיזמים להשפיע על חבריהם וליצור שינוי חברתי. יש לנו היום 1.800 מנהיגים צעירים פעילים, שהחשיפה וההשפעה שלהם מגיעה לכ- 50.000 ילדים ונוער.

בשנתיים האחרונות אנחנו מקדישים חלק נכבד מהעשייה שלנו לתחום של  האלימות ברשתות החברתיות: הפייסבוק, ה"ווטסאפ" וכדו' – שבהן הילדים שלנו מבלים את רוב זמנם,  בלי פיקוח ובלי הכוונה.  המצב הזה מזכיר לי סיפור ידוע על  צעיר שנופלת בחלקו טבעת קסמים, שכאשר הוא מסובב אותה, הוא הופך ל'רואה ואינו נראה'.  הוא מתחיל לנצל את המצב – עד שבסוף הוא מגיע עד ארמון המלך – ולבסוף גם גונב את אוצרות הממלכה ואת המלכה.

וזה בדיוק המצב של מי שנמצא ברשת – "הוא רואה ואינו נראה …" הוא יושב לבדו ליד המקלדת, מעביר מסר מעליב ופוגעני, והוא אינו רואה את הנפגע –  כך שאין לו אמפטיה, והוא עצמו בלתי נראה, מוגן.  וזו בדיוק המהות של הבריונות ברשת: הערכים והנורמות של "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" מתאיידים, כללי האתיקה אינם קיימים. זו בדיוק המהות של העולם הווירטואלי פרי המהפכה הטכנולוגית: לצד העולם המציאותי הולך ונוצר עולם מקביל, עולם של כאוס –  No man's land .  עולם הרוע והרשע הזה צובע את השיח החברתי של ילדינו. הראשון שמשפיל, שמעליב, שפוגע  –  'הרואה ואינו נראה' – יוצר מיד צונאמי של תגובות דומות.  וזה יכול להיות הילד או הנכד או האח הקטן של כל אחד מאתנו. והנזק שנגרם הוא בלתי הפיך!  והוא מתפשט כמו אש בשדה קוצים.  והרי כל נשמה של ילד היא עולם מלא  – ואם הוא חווה טראומה של התעללות – מה קורה לנפש, לנשמה? האם הטראומה תצבע את כל מסלול חייו ?

וכשברוב המקרים אין טכנולוגיה להסיר את הקללות והעלבונות, את החרם והנידוי  – זה רודף את הקורבן לעד!  כך שהאפשרות המרכזית שנותרת לנו היא למנוע! לבנות את כוח ההשפעה של בני הנוער עצמם – שהם ישפיעו על חבריהם ליצור שיח אחר ברשת, שיח שמכבד ואינו משפיל, שיח אמפטי שמעודד ולא מדכא.  זוהי  התוכנית הייחודית והאפקטיבית ש'עתיד בטוח' מפעילה: רותמים את בני הנוער עצמם להציל את הקורבן הבא.

אני מרשה לעצמי לפנות לכולנו – אנא עזרו לנו להעמיק את הפעילות ולמנוע עוד ועוד קורבנות.  כל תרומה שלכם תושקע בכך. האחריות לעתיד הילדים היא בידינו  – וביחד נוכל להשיג הרבה יותר.

image

לחץ/י כאן לצפייה בכל התמונות