תחרות הציורים בשיתוף עם משרד החינוך וד"ר פישר

 תחרות ציורים, צילומים וכרזות לנוער

"עצם העובדה שמאות תלמידים נענו והגיעו להשתתף בתחרות מצביעה על כך שהנושא מדבר לבני הנוער… המקומות בהם מצליחים הם היכן שבני הנוער משתתפים וכאן בני הנוער מובילים והביעו את קולם נגד האלימות בדרך יצירתית ויפה" ( שר החינוך גדעון סער במעמד פתיחת התערוכה).

בשנת הלימודים תשע"א, 2011, התקיימה בבית ציוני אמריקה תחרות ציורים, צילומים וכרזות ארצית לבני נוער שהתמקדה בנושא "יוצרים עתיד בטוח, חופשי מאלימות" לקידום השלום בינינו.

התחרות,  שהיא יוזמה של "עתיד בטוח, המועצה הציבורית למניעת אלימות בקרב ילדים ונוער", בשיתוף עם משרד החינוך ועם הקרן המשפחתית ע"ש דבורה פישר ז"ל של מפעלי ד"ר פישר- מהווה ערוץ ביטוי לנוער ובמה להבעת עמדותיו ורעיונותיו לעיצוב חברה טובה יותר ולקידום השלום הפנימי, השיתוף והסובלנות.

ועדת שופטים בראשות אוצר התערוכות, מר דורון פולאק, בחרה 57 יצירות שעלו לשלב הגמר מתוך מאות שנשלחו.

הפתיחה הרשמית של התערוכה התקיימה  ב-23.03.2011 בגלריה זואה ZOA)) על שם דבורה פישר ז"ל בבית ציוני אמריקה בתל-אביב, במעמד שר החינוך, מר גדעון סער, ראש העיר תל-אביב, מר רון חולדאי, אלוף (מיל) דוד עברי, יו"ר כבוד של "עתיד בטוח", ד"ר אלי פישר, מר אלפרד אקירוב, פרופ' עדה יונת וסביונה רוטלוי, שופטת בית המשפט המחוזי בדימוס ויו"ר חבר השופטים.

1

את המקום הראשון קטפה טל בן שושן ( 16) תלמידת בית הספר אמי"ת בתל אביב ביצירה שכותרתה "לא רוצה להמשיך לחיות בפחד". בן שושן זכתה במחשב נייד.

 

השקת התערוכה נימוקי השופטים נאום נציג היוצרים התערוכה בכותרות תודות

לצפייה בכלל הציורים שעלו לשלב הגמר

ב-23.03.2011 נפתחה בבית ציוני אמריקה (גלריית ZOA) תערוכת ציורים, צילומים וכרזות, אותם ציירו והפיקו בני נוער מרחבי הארץ. מבין מאות ציורים וכרזות שנשלחו דרך אתר העמותה לתחרות, נבחרו 57 יצירות, ע"י ועדה בראשותו של אוצר התערוכות, דורון פולאק.

הפתיחה הרשמית של התערוכה, התקיימה במעמד שר החינוך גדעון סער, ראש העיר תל -אביב רון חולדאי, אלוף (מיל') דוד עברי, יו"ר כבוד של "עתיד בטוח", דר' אלי פישר, אלפרד אקירוב, פרופ' עדה יונת וסביונה רוטלוי שופטת בית המשפט המחוזי בדימוס ויו"ר חבר השופטים.

היצירה "לא רוצה להמשיך לחיות בפחד" של טל בן שושן (16), תלמידת תיכון אמי"ת בתל אביב, זכתה במקום הראשון. בן שושן, עולה חדשה מצרפת, התייחסה ביצירתה לאלימות כחולשה פנימית של החזקים המנצלים את כוחם ופוגעים בחלש. היצירה שנבחרה במקום השני היא "בחרו צד" של אורי שטרן ודניאל דחב"ש (12) מבית הספר לטבע, סביבה וחברה בתל אביב. חבר השופטים קבע ש"המסר הרעיוני והחלום על עולם טוב יותר מובא בדרך נקייה ותמציתית" ביצירתם. במקום השלישי זכתה היצירה "מלים יכולות להרוג" של מוריה דותן (17), מאולפנת צביה בירושלים. יצירתה גם הצטיינה בהעברת המסר הרעיוני "האימרה שגם מלים יכולות להרוג מבטאת את הסיכון שבאלימות המילולית ואת הפגיעה האנושה בכבוד האדם של הילד, שכמוה כתקיעת סכין. היא מבטאת מסר נוסף כלפי עולם המבוגרים להימנע לא רק מאלימות פיסית אלא גם מאלימות מילולית". שתי יצירות נוספות קיבלו ציון לשבח: יצירתה של מרוה עאבד (17), ממקיף בענה בכפר בענה ו"סובלנות זה בידיים שלנו" – יצירתה של מוריה ג'רבי (17), תלמידה נוספת מאולפנת צביה בירושלים.
שלושת הזוכים במקומות הראשונים יתארחו במשכן נשיא המדינה, שמעון פרס, במהלך חודש מאי.

שר החינוך גדעון סער: "היצירות בתערוכה מבטאות בצורה ברורה וחדה את המסר. עצם העובדה שמאות תלמידים נענו והגיעו להשתתף בתחרות מצביעה על כך שהנושא מדבר לבני הנוער. אנו חיים בחברה מאוד אלימה ובני הנוער פוגשים בה בכל כיוון והם חשופים באמצעות כלי התקשורת לאלימות. המקומות בהם מצליחים הם היכן שבני הנוער משתתפים וכאן בני הנוער מובילים והביעו את קולם נגד האלימות בדרך יצירתית ויפה".

יו"ר עתיד בטוח מירה חמו: "אנו מאמינים שמניעה היא הצלה. הדגש על מניעת אלימות והתנהגויות מסוכנות חיוני לתחושת הביטחון האישי. האלימות היא הטרור הפנימי המכרסם בנו.

אנו רואים בנוער גורם מרכזי ומשפיע, בעל יכולות ואנרגיות להירתם ולהוביל תהליכי שינוי תודעתיים והתנהגותיים לטובת חברה בריאה יותר, חופשייה מאלימות. תחרות הציורים והכרזות תהווה ערוץ ביטוי לנוער ובמה להבעת עמדותיו ורעיונותיו לעיצוב חברה טובה יותר ולקידום השלום הפנימי, השיתוף והסובלנות."

saar1
שר החינוך, מר גדעון סער
יו"ר כבוד עמותת 'עתיד בטוח', האלוף (מיל') דוד עברי
mira3 contest1
יו"ר 'עתיד בטוח' – הגב' מירה פרידמן-חמו
נשיא כבוד של התחרות, מר אלפרד אקירוב, יו"ר קבוצת אל-רוב ישראל
contest2
מימין: הגב' מירה פרידמן-חמו, מר גדעון סער, האלוף (מיל') דוד עברי, מר רון חולדאי, הזוכה במקום הראשון טל בן שושן, מר אלפרד אקירוב
contest3
ראש עיריית תל אביב-יפו, מר רון חולדאי עם הזוכים במקום השני אורי שטרן ודניאל דחב"ש
contest4 contest5 אברהם פרדה, אחד המתמודדים שייצג את אורט רוגוזין ממגדל
העמק בגמר
המורה לאומנות מחט"ב אורן בעפולה, גב' רונית ליטבק עם מני בנאי, אחד המתמודדים שייצג את חט"ב אורן בגמר
contest6 contest7
אחדות מהיצירות שזכו להתמודד בגמר עמדת הרישום בכניסה לגלריית ZOA
contest8 contest9
מימין: מר אברהם חמו, גב' מירה פרידמן חמו, השופטת סביונה רוטלוי, השופטת עדנה בקשטיין, דר' בני אברהמי מימין: מר אברהם חמו, גב' מירה פרידמן חמו, דר' אלי פישר,
פרופ' עדה יונת, מר רון חולדאי, האלוף (מיל') דוד עברי

^ לראש הדף
נימוקי השופטים
מקום ראשון
contest10contest11contest12
היוצרת:
טל בן שושן (16)בית ספר אמי"ת, תל אביבשם היצירה: אלימות אינה פתרון למצוקההמסר: יש אנשים חזקים יותר מאחרים ומנצלים זאת כדי לפגוע בחלש. אנשים רבים חיים בימינו בפחד ובאיום מכיוון שיש אנשים חזקים שמאיימים על שלומם הפנימי והחיצוני! אלימות היא הבעת חולשה של החזק. העובדה שבן אדם חזק פוגע בבן אדם שאינו יכול להתמודד מולו, זוהי חולשה!
נימוקי השופטיםהכרזה תופסת את המתבונן בקרביו. היא מבטאת את הפחד והמצוקה, שבו מצויים בני נוער רבים עקב האלימות שהם חווים.ביצירה ניכר כישרון אמנותי ביחד עם מעורבות נפשית בדאגה ובחרדה לנוכח האלימות. אינך יכול להישאר אדיש לנוכח העיניים המפוחדות של ילדות הניבטות וזועקות על חוסר הרצון להמשיך לחיות בפחד.הכותרת של הכרזה קוראת בקול רם למצוא פתרונות, שאינם אלימים, למצוקות של בני הנוער והסובבים אותם.
מקום שניהיוצרים:אורי שטרן ודניאל דחב"ש (12)בית הספר בי'ס לטבע, סביבה וחברה, תל אביבשם היצירה: בחרו צדהמסר: ביצירה אנו מראים שני צדדים: האחד, המתרכז בצד החיובי שאותו מסמל הורד והצבעים העזים, והשני, אותו מסמלים הצבעים האפורים, הדם והגבעול הקטוע. בעבודתנו, אנו רוצים להראות את הניגודיות שבין עולם עליז לבין עולם אלים וקודר. הכרזה מדגימה בצורה קולעת ותמציתית את העולם האלים שאותו חווים בני הנוער לעומת העולם ללא אלימות שאליו הם שואפים ואשר בו ניתן לבחור.המסר הרעיוני והחלום על עולם טוב יותר מובא בדרך נקייה ותמציתית.
מקום שלישיהיוצרת:
מוריה דותן (17)אולפנת צבי"ה, ירושליםשם היצירה: מיליםהמסר:העלאת המודעות לאלימות מילולית, על כמה שמילים יכולות לפגוע ובמובן מסוים אף להרוג…
כרזה שמצטיינת בהעברת מסר חד ונוקב על המשמעות הקשה של אלימות מילולית.המסר הרעיוני והאמנותי מחובר זה לזה ברהיטות. האימרה שגם מלים יכולות להרוג מבטאת את הסיכון שבאלימות המילולית ואת הפגיעה האנושה בכבוד האדם של הילד, שכמוה כתקיעת סכין.הכרזה מבטאת מסר נוסף כלפי עולם המבוגרים להימנע לא רק מאלימות פיסית אלא גם מאלימות מילולית.
ציון לשבחcontest13היוצרת:מרווה עאבד (17)מקיף בענה, כפר בענהשם היצירה: אלימות נגד האישההמסר: ידוע לכולם כי אנו מוקפים באלימות: אלימות חברתית, אלימות גופנית ואלימות מילולית. לכן יצרתי את הציור הזה שבו רואים יד גדולה של גבר חזק תופס אישה משערותיה בכוח, עד שהאישה בוכה ואפילו קצוות משערה נשארו בידו . הציור מעיד על כישרון אמנותי יחד עם אמירה בלתי מתפשרת על הפחד הקיומי של נשים ונערות מפני אלימות של גברים.בציור מודגם חוסר השוויון שבין גברים לנשים, היוצר אלימות כלפי נשים, הזועקות לעזרה.
ציון לשבחcontest14היוצרת:מוריה ג'רבי (17)אולפנת צבי"ה, ירושליםשם היצירה: סובלנות זה בידיים שלנוהמסר: הקשר בין האנשים והקבלה של האחר – תלוי רק בנו! ניתן לשינוי כל עוד נרצה בכך. הכרזה מסמלת בצורה מדוייקת את האפשרות לחיים טובים יותר של קבלה ושל שוויון אם נהיה סובלניים יותר האחד כלפי השני.הקישור בין אי שוויון ואי סובלנות לבעיית האלימות מייצג גישה בוגרת לחיים של בני הנוער ושל החברה בכללותה.
^ לראש הדף

נאום נציג היוצרים, נתיב לוי (בית ספר רעות, חיפה)

ערב טוב לכולם,
ראשית, אני מבקש להודות על שבחרתם בי לשאת דברים בשם משתתפי תחרות "עתיד בטוח", אשר הוכיחו נכונות להירתם למשימה חברתית-לאומית חשובה זו.אורי פטרזייל, חברי, ואני, שמענו על תחרות "עתיד בטוח", והחלטנו לקחת בה חלק מתוך מודעות כי השתתפות בכל מהלך שמטרתו הפחתת אלימות, הוא צו השעה.
אלימות וחוסר סובלנות פוגעים בלכידותה של החברה בה אנו חיים. וכמוני, אין נער או נערה שלא נתקלו באלימות או נכוו ממנה בצורה זו או אחרת.בשיעורי התנ"ך למדנו את ספר ישעיהו, שבו מופיע חזון אחרית הימים, השואף לשלום הן ביננו לבין עצמנו והן בין כל עמי העולם. בחרנו לשבץ ביצירה שלנו פסוק מספר זה: "וכיתתו חַרבותָם לאיתים וחַניתותֵיהֵם למַזמֵרות, לא יישא גוי אל גוי חֶרֶב ולא יִלמדו עוד מלחמה".היצירה שלנו משלבת מציאות עם חזון: המציאות בה אנו חיים מאפשרת ריבוי וגיוון רב של דעות ובכך יופיָה ועושרָה, יחד עם זאת מציאות שכזו מזמנת מָצָבֵי חיכוך.חשוב להציג דעות ועמדות מנוגדות, אפשר גם לא להסכים, אך צריך ללמוד לנהוג בסובלנות ולהַכיל.
כל אחד במעגל הפרטי בו הוא נמצא יכול לקחת אחריות, להקרין ולהשפיע באמצעות דוגמה אישית על סביבתו: במשפחה, בין האחים, בין החברים בכיתה, בבית הספר ובקהילה.גם אתם חברי העמותה, יוזמיה ותומכיה – בחרתם לעשות מעשה ולהוביל שינוי מבורך.
פעילות העמותה מאפשרת לבני הנוער לקחת חלק בהובלת שינוי, ואני מאמין שיש בכוחה לצמצם את תופעת האלימות המתגברת.
ביקרנו היום בתערוכה מרשימה, והייתה זו הוכחה לנכונות הרבה הקיימת בקרבינו לבטא מסרים חשובים ודרכם לנסות לשפר את פני הדברים וליצור "עתיד בטוח".תפילתי, כי נצליח לממש את חזונו של ישעיהו, ונשכיל לנתב את הכוחות הרבים המושקעים במלחמה ובאלימות, לעבר ערכים כמו עבודה, למידה, הידברות ושלום.
contest15היוצרים: אורי פטרזייל ונתיב לוי (14)שם היצירה: מעלימים את האלימותהמסר: מחד, ניתן לראות שני ילדים לבושים בצבעים מנוגדים, שחור ולבן, אשר מתחרים ב"הורדת ידיים". מאידך, הילדים יוצרים באמצעות ידיהם השלובות יונת שלום. ידיהם מפריחות יונים, המחזיקות במקורן ערכים חשובים ובסיסיים בתקשורת בין-אישית. בתחתית התמונה פסוק מספר ישעיהו, המשקף את חזון אחרית הימים – הפיכת כלי המלחמה לכלי חקלאות המסמלים שפע, שלווה ושלום, הפסקת המלחמות והסכסוכים ובנוסף, הנחלת הדרך הנכונה ושוחרת השלום לדורות הבאים.

<^ לראש הדף

התערוכה בכותרות
אתר רינוניםcontest16 אתר הפולסcontest17
ידיעות אחרונותcontest18ממון (סוכריות), 24.03.2011contest20contest2124 שעות, 01.04.2011contest227 ימים (שליחות קטלנית), 03.04.2011 

ידיעות חיפה

מצב הרוחcontest19ידיעות הגליל
^ לראש הדף

יבואו על התודה התורמים והשותפים

מר גדעון סער, שר החינוך
מר רון חולדאי, ראש העיר תל אביב-יפו
מר אלפרד אקירוב, יו"ר אל-רוב ישראל
הפרופ' עדה יונת, כלת פרס נובל לכימיה

מפעלי ד"ר פישר
דר' אלי פישר, נשיא ובעלים של מפעלי דר' פישר
הגב' סיגל בר-און, ראש הקרן על שם דבורה פישר
מר דורון פולאק, אוצר התערוכה

משרד החינוך
דר' שמשון שושני, מנכ"ל משרד החינוך
דר' נעמי יפה, מפמ"ר אמנות ותיאטרון, נציגת משרד החינוך
הגב' עינב לוק, נציגת שפ"י ומשרד החינוך
אשר אלון, יו"ר מועצת הנוער הארצית, נציג הנוער ומשרד החינוך

עתיד בטוח
אלוף (מיל') דוד עברי, יו"ר כבוד
חברי ועדת ההיגוי של התחרות
הגב' מירה פרידמן חמו
מר אברהם חמו
הגב' אתי גלר
הגב' זיוה פורת
דר' בני אברהמי
מר זאב ליכטנזון
הגב' שרה גוטר-דוידזון האחראית על הצילומים והראיונות

למנהלה
דפנה דלמדה, מנהלת אדמיניסטרטיבית
אושרית רז, רכזת תוכנית עירונית במגדל העמק
אורית זהבי, מנהלת אתר האינטרנט
מיכל לב ארי, רכזת תוכנית מנהיגות צעירה
נאוה רפאלי, רכזת תוכנית עירונית בכרמיאל
עומר עובדיה, מנחה בתוכנית מנהיגות צעירה

לחבר השופטים
הגב' סביונה רוטלוי, שופטת בדימוס בבית המשפט המחוזי בת"א, יו"ר חבר השופטים
דר' אלי פישר, נשיא ובעלים של מפעלי דר' פישר
מר דורון פולאק, אוצר התערוכה
עו"ד יוסי סדבון, חבר הנהלת "עתיד בטוח", ניצב בדימוס, סגן נשיא מכללת רמת גן
מר זאב ליכטנזון, חבר הנהלת "עתיד בטוח", פרסום ליכטנזון אנד גרופ
דר' נעמי יפה, מפמ"ר אמנות ותיאטרון , נציגת משרד החינוך
אשר אלון, יו"ר מועצת הנוער הארצית, נציג הנוער ומשרד החינוך
קורל וכסלר, מועצת הנוער הארצית

לתורמים
מר אלפרד אקירוב, יו"ר אל-רוב ישראל
מפעלי דר' פישר
ארטא ציוד לאמנות, גרפיקה ומשרד בע"מ

לשותפים
ממי פאר, בעלים ומנכ"ל משותף פאר & לוין
הילה מלמד, יועצת תקשורת פאר & לוין
דקלה ברקן, סמנכ"לית בכירה פאר & לוין
תודה להרכב של מגמת הג'ז מביה"ס לאמנויות ע"ש "תלמה ילין" ולמנהל מר חיים דייטשמן

^ לראש הדף