תחרות הדובר לעתיד 28.05.2010- הנאום המנצח

shutaf2

מאת: ויקה פלצר, תלמידת כיתה י' באורט כרמים, כרמיאל

ההשראה לנאום שלי הגיעה מסיפור שנחשף בפניי לפני כחצי שנה לערך.

בטיול שיגרתי שלי ושל חברה, בפארק השכונתי, שמתי לב שמשהו איתה לא כרגיל אז שאלתי אותה: מה קרה לך בזמן האחרון? את נראית לי עצובה, לאן נעלמה שמחת החיים שלך? בהתחלה היא לא ענתה. אבל הבנתי שיש משהו שמפריע לה. אז החלטתי לשאול אותה אם זה קשור לחבר שלה. היא הגיבה במבוכה אך בחיוב. במפגשים נוספים איתה בהמשך חקרתי ותשאלתי אותה בנושא ומתוך הסיפורים שלה הבנתי שהיא נערה מוכה ע"י בן זוגה.

בספרות המקצועית מגדירים נערה מוכה: כנערה שהיא קורבן לתקיפות גופניות חוזרות מצד בן זוגה, תקיפות המלוות בדרך כלל גם באלימות נפשית וגם באלימות מינית.

וכן, במערכת היחסים של חברתי עם החבר שלה היא חוותה גילויי רכושנות וקנאה, כאשר הייתה מדברת עם בנים אחרים. הוא היה עוקב אחריה בסתר, מצלצל אליה ללא סוף, מגביל את יציאותיה, מקלל ולעיתים רחוקות אפילו סוטר לה ויורק לפניה, משפיל ומגמד אותה מול חבריה מאיים עלייה שאם תעשה משהו שלא כרצונו הוא יתאבד.

כל אלו הביאו אותה עד כדי מצב של אובדן שמחת החיים, הדרדרות בלימודים, הפסקת פעילויותיה החברתיות, לפגוע פגיעות פיזיות חמורות בעצמה כמו שריטת עמוקות, ואף הרגשה של אובדן זהותה העצמית.

בהמשך שאלתי אותה, למה אחרי כל זה את עוד איתו? ותשובתה הייתה: אהבה! בשום דרך לא הצלחתי להבין את הפרדוכס הזה והחלטתי לפנות שוב פעם למקורות העיוניים. בהם מצאתי שנשים מוכות סובלות מדימוי עצמי נמוך, הן גם מרגישות שאינן יכולות להתמודד עם המציאות הקשה בחייהן, בתת מודע שלהן הן אפילו חושבות שככה צריך להיות, ואף נהנות מהחיזורים ומהאלימות, כלומר אלמנט של מזוכיזם. כל זה משלה אותן, ורק מתחפש לאהבה.

אז בינתיים, למזלה של חברה שלי הבעיה נפתרה במובן האלימות הפיזית אבל לא בטוח שבמובן הנפשי. לגבי החבר שלה, פשוט אין ספק שהוא זקוק גם כן לעזרה, שהרי הוא בעל תפיסה עצמית נמוכה וכוחות אגו חלשים. הוא זקוק לתהליך למידה של שינוי עמדות וסטריאוטיפים בנוגע למעמד האישה והגבר.

זהו גם המסר שאני רוצה להעביר. ראשית לנו בני הנוער, עלינו להיות ערניים למצוקות של החברים שלנו ולדווח לבעלי מקצוע על הסכנות והפגיעות. זה לא ייחשב כהלשנה, אלא כהצלת חיים. ולמבוגרים: הורים ומורים, בבקשה, שימו לב לסימנים ולאיתותים שאנחנו משדרים, הקשיבו לנו, תתעניינו בנו, אנו מבקשים לקבל מכם כלים להתמודד עם מצבים שכאלה, והרבו לנחיל לנו ערכים כמו: כבוד האדם, שוויון וקבלת השונה. שהרי אלימות מתחילה במילה, ביד מורמת ועלולה להסתיים באסון!

ואני בתוך הפרויקט הזה של הרטוריקה למדתי בעיקר על התופעה, על הסימנים המקדימים ולמדתי על חוק 'חובת הדיווח' בעת פגיעה ממשית ושמירה על חברים.