דברי הברכה דוד עברי והרצל בודינגר

דברי הברכה של אלוף (מיל.) הרצל בודינגר
ערב טוב חברים וידידים, פעילי ותומכי “עתיד בטוח”,
ראשית ברצוני להביע צער על כי אינני משתתף בכנס זה של “עתיד בטוח”, המציין עשור לפעילות הארגון, וכי נקבע כי יעמוד בסימן “העברת הלפיד” מיושב ראש כבוד, האלוף במילואים דוד עברי, לידי.
סיבת היעדרותי מאירוע חשוב זה נעוצה במחויבותי להשתתף בחתונה משפחתית, שאינני רשאי להיעדר ממנה.
האלוף דוד עברי היה מפקד טייסת שקלט אותי לטייסת שלו בספטמבר 1963, אירוע משמעותי לטייס קרב בצעדיו הראשונים בחיל האוויר.
מכאן, שכבוד גדול לי לקבל מידיו את לפיד הובלת “עתיד בטוח”.
ראוי לציין שאני מעורב בפעילויות חינוך והדרכה אחרות במדינת ישראל, ובכך אני בעצם מוקיר ומעריך את “עתיד בטוח” אף כי ממבט ראשון נראה לי שיש לי הרבה ללמוד על הארגון ועל הפעילות בו, בטרם ארגיש כשיר להביע דעה באשר לעשייה בו.
בשמכם, אני מודה לאלוף דוד עברי על עשייתו ב”עתיד בטוח”. הישגי הארגון מיום קומו ועד היום – 10 שנים, מדברים בעד עצמם.
ובאשר לי, אני מאחל לכולנו הצלחה באתגרים מולם אנו ניצבים, ומצפה לתמיכתכם בעשייה שלפנינו.
כיוון שאנו מתקרבים לראש השנה, הריני מאחל לכולנו שנה טובה ומוצלחת.
“עתיד בטוח”

מילות סיכום – אלוף (מיל’) דוד עברי

ספטמבר 2016
המארחים, רוני וגדעון רוס,
חברי הנהלת “עתיד בטוח”, מירה ואברהם,
ידידי הרצל בודינגר ורעיתו,
ידידים ואורחים,
פעם כתבתי:
ידעתי כבר מלחמות רבות בחיי, אך המלחמה באלימות היא המורכבת, האתגרית והנראית כאין סופית. עם זאת, חובתינו לעצמנו ולעתיד ילדינו להתמודד עמה יום, יום למרות התסכולים.
מאז התחלנו בעמותת “עתיד בטוח”, האתגרים רק התעצמו. האתגרים הם יום יומיים, והם בתוכנו. לא צריך אגף מודיעין לאתר את האיומים. המחשוב, ההתפתחויות הטכנולוגיות, הרשתות החברתיות, שינו את עולם הערכים והמדדים בחברה הישראלית ואינני בטוח שאנחנו ערוכים להתמודד עימם.
ערכים שגדלנו עליהם נעלמו מהשימוש היום יומי. ערכים כמו “דרך ארץ קדמה לתורה”, “ואהבת לרעך כמוך”, “והדרת פני זקן”, ממש נעלמו מהשפה השימושית. רעיונות בתקשורת בנושאים שוטפים אינם שיח של הקשבה, אלא משפטים שנקטעים תוך כדי דיבור. אנשים מדברים בו זמנית ורמת השיח אינה תואמת את האמירה “דברי חכמים בנחת נשמעים”.
הרשתות החברתיות, עם היכולות המדהימות שפתחו בפנינו, הפכו גם במקביל לאמצעי לאלימות חברתית.
החשיפה של הנוער לעולם שהינו אלים ותוקפני, שהפך חלק מההוויה הציבורית השגרתית, מביאה למשקעים שליליים ולפיתוח נורמות שונות לחלוטים ממה שהיה מקובל בעבר.
ואנחנו, ב”עתיד בטוח”, שמנו לעצמנו אתגר לא פשוט לעזור לנוער לכיוון עצמי לנתיבים חיוביים, לתת לנוער בעצמו להבין מה נכון לטווח הארוך, ושיבנה לעצמו נורמות התנהגות תוך התחשבות בזולת ובערכים חברתיים התואמים את התקופה.
מירה פרידמן-חמו והעזר כנגדה, אברהם, יזמו את הקמת העמותה אשר חזונה קידום מימד המניעה בתחום האלימות עם המבט לטווח הארוך. להציל לפני שזה מתחיל.
למירה ואברהם ו”עתיד בטוח” חברו מספר עשרות אנשים מנוסים שכבר תרמו רבות למדינה ולחברה. רובם מצניעי פרופיל, בעלי לב רחב ומודעות חברתית רבה.
כולם מתנדבים וכולם תורמים מזמנם החופשי מתוך הכרה עמוקה בצורך.
ברור לכולנו שהמנוע החיוכי הוא המנוע ארוך הטווח למלחמה באלימות. הקניית ערכים ונורמות של “השנוא עליך אל תעשה לחברך” וסובלנות, סובלנות ועוד סובלנות, הם הבסיס לעתיד בטוח.
את הלפיד של תפקידי הצנוע ב”עתיד בטוח” אני מעביר להרצל בודינגר. זה איננו הלפיד הראשון שהוא מקבל ממני, וזאת לאחר היכרות של 53 שנה בעת שהגיע כסג”מ צעיר לטייסת מיסטר עליה פקדתי, ומאז שתה לרוויה את מי המעיין של חיל האוויר עד לפיקוד על חיל איכותי זה.
ועדת האיתור בראשות אברהם בן שושן עשתה עבודתה נאמנה ובחרה איש יקר ואיכותי, אשר ערכי החברה מדברים אליו והוא יהווה ללא ספק מקור השראה לאיכות ומנהיגות.
מנקודת מבטי האישית אני מאד רוצה להודות על ההזדמנות שעמדה לרשותי להיות חלק מצוות “עתיד בטוח” להיות חלק מהנתינה ואולי חלק מיצירת חברה פחות אלימה.