מחקרים ומאמרים

מאמרה של ד"ר סוזי בן ברוך בנושא: עבריינות הנוער בישראל (2013)

מתוך עיתון "ישראל היום" 25.2.2013

בריטניה: בן 9 תלה את עצמו – בריונות בבתי הספר היא תופעה בינלאומית.

אהרון דאגמור הצעיר שם קץ לחייו בשל התעללות בבית הספר . לפני מותו סיפר: "הם אמרו לי שכל הלבנים צריכים למות" תלה את עצמו בחדרו.

אהרון הצעיר רק בן 9 מבריטניה, תלה עצמו למוות לאחר שעבר מסכת התעללויות על רקע גזעני בבית הספר וכך הפך לילד הצעיר ביותר שנטל את חייו בשל בריונות.

אמו של הצעיר, קלי-מרי ואביו החורג פול ג'ונס מטיחים האשמות כלפי חבורת ילדים אסייתיים, שלטענתם התעללו באהרון. "הם איימו עליו בסכין פלסטיק והזהירו אותו שבפעם הבאה תהיה זו סכין אמיתית", מספרת האם, שמצאה את בנה תלוי בחדרו.

בספטמבר האחרון המשפחה עברה דירה ואהרון הצעיר הועבר לבית הספר החדש. אביו החורג פול מספר, כי כבר ביום הראשון הבחין בשינוי אצל הילד: "הוא היה עצבני יותר מהרגיל ורב עם האחים שלו. לבסוף סיפר לנו שילדים אסייתיים מתנכלים לו ושהוא נאלץ להסתתר מפניהם בהפסקות". הוא אף הוסיף, כי אחד הילדים אמר לאהרון: "אבא שלי אמר לי שכל הלבנים צריכים למות".

בראיון ל"סאן" הבריטי סיפרה האם בבכי: "אנו לא אנשים גזעניים. המחשבה שאהרון סבל התעללות כזו על רקע צבע העור שלו מעוררת בי בחילה".

אהרון בן ה-9. שם קץ לחייו בגלל בריונות.

 

ב-27.10.2009 דנה הועדה לזכויות הילד במסמך אודות צריכת אלכוהול בקרב ילדים ונוער שהוכן על ידי המרכז למחקר ומידע של הכנסת1.

מהממצאים הבולטים במסמך:

  • ממחקרים שונים, שבחנו את תופעת צריכת האלכוהול בקרב קטינים, עולה כי שיעור צריכת האלכוהול בקרב בני נוער בישראל נע בין 50% ל-60%.
  • צריכת אלכוהול בקרב בני נוער בישראל מתונה יחסית למדינות אירופה. עם זאת, ישנה החמרה בכל הנוגע לגיל התחלת השתייה בישראל, כאשר גיל זה הולך ויורד – 19% מהבנים ו-8% מהבנות בגיל 11 (כיתה ו') שתו משקאות אלכוהוליים לפחות פעם בשבוע – נתון המדרג את ישראל בפרמטר זה במקום השני באירופה (אחרי אוקראינה).
  • בשנים האחרונות חלה עלייה בצריכת האלכוהול המופרזת בקרב בני נוער, כלומר בשיעורי ההשתכרות ו"שתיית הבולמוס" (שתייה של חמש מנות משקה או יותר במהלך שעות אחדות).

שיעור התלמידים ששתו "שתיית בולמוס" לפחות פעם אחת ב-30 הימים שקדמו לסקר,
לפי כיתה ושנת סקר
2

על-פי נתוני משרד הבריאות:

מספר בני הנוער וצעירים שהגיעו לחדרי מיון עקב שתיית אלכוהול מוגזמת (2008)3

גיל סה"כ בנים בנות
עד 15 79 45 34
24-15 730 448 282

הנוסח המלא של מסמך הכנסת אודות צריכת אלכוהול בקרב ילדים ונוער (לחץ לפתיחת מסמך ה-word).


1 שלג מי-עמי, נ' (2009). צריכת אלכוהול בקרב ילדים ונוער. הכנסת, מרכז המחקר והמידע.

2 יוסי הראל-פיש. מעורבות באלימות וצריכת אלכוהול בקרב תלמידי כיתות ו' ח' ו-י' בישראל. ממצאים מהמחקר הבין-לאומי: Health Behavior in School-aged Children: A World Health Organization Cross National Study (WHO-HBSC) 1994-2006. בסקר הישראלי נבדקו כ-6,000 תלמידים בכיתות ו', ח' ו-י' מבתי ספר ממלכתיים, ממלכתיים דתיים ובחינוך הערבי ישראלי.

3 ציונה חקלאי, מנהלת תחום מידע במשרד הבריאות, מכתב, 20 באוקטובר 2009.