דברי פתיחה, מירה פרידמן חמו, יו"ר 'עתיד בטוח'

אל(ע)ימות ברשת, תוכנית רב מערכתית להתמודדות עם הבריונות ברשת

פיילוט שנתי בטירת כרמל, תשע"ו

הרשת החברתית הפכה לפלנטה וירטואלית המקבילה לעולם המציאות. יש לה יתרונות עצומים המוכרים לכולנו, ויש בה שדה מוקשים של סכנות חמורות. הילדים ובני הנוער מבלים ברשת את מיטב ומירב זמנם – לטוב ולרע.  זוהי זירה שבני הנוער שומרים לעצמם, ומונעים כניסה של נציגי עולם המבוגרים – הורים כמחנכים. כתוצאה מכך הפכה הרשת החברתית לשטח הפקר, "No Man's Land", שבה אין חוקים וגבולות, חופש הביטוי הופך לחופש השיסוי, הפוגענות, ההצקות, האלימות המילולית, החרם והנידוי, אובדן הפרטיות והאיומים החמורים הופכים למעשה יום-יום כמעט נורמטיבי – וכל אלה מתפשטים כאש בשדה קוצים, ורודפים את הקורבן ללא גבולות זמן ומקום.

כל אלה דורשים התייחסות דחופה ומקצועית של כל הגורמים החינוכיים, ההסברתיים, הטכנולוגיים והאכיפתיים – כדי למנוע את הנזקים החמורים שהפוגענות והבריונות ברשת גורמים לבני נוער רבים ביותר, ואת הטראומות שבחלקן כמעט אינן ניתנות לריפוי.

דרך מרכזית לטיפול בתופעה במטרה למנוע את הקורבן הבא היא רב מערכתית ורב תחומית: שיתוף פעולה בין מירב הגורמים הרלוונטיים ליצירת מכפלת כוחות "Collective Impact", מתן מירב המידע להורים ולמחנכים ורתימתם לנושא, ובעיקר – גיוס בני הנוער עצמם כסוכני שינוי, שהרי לבני הנוער עצמם יש את ההשפעה המירבית על בני גילם ועל צעירים מהם, ורק להם יש "דריסת רגל" בעולם הרשתות החברתיות, כך שגיוס ורתימה של "חוכמת הנעורים" הם תנאי מרכזי להצלחה של תכנית מניעה זו. הפעלת בני הנוער היא בעזרת מודל של "מנהיגות ויזמות חברתית" – בניית מיזמים ע"י קבוצות מנהיגים צעירים ורתימת שאר בני הנוער לאתגר. המטרות המרכזיות של פעילות הנוער הן: * עידוד שיח מכבד, מעודד ומפרגן ברשת  – ליצירת שינוי ערכי-נורמטיבי.  ** איתור קורבנות ותוקפים והפנייתם לגורמים מקצועיים, תוך טיפול במחיקת תכנים פוגעניים בעזרת הגורמים הרלוונטיים.  *** עידוד להתערבות של "העומדים מהצד" – של אלה המשתתפים ב"חגיגות השיימינג", שהרי די בכך שאחד או שניים ייצאו נגד התוקפנות והבריונות כדי "להפוך את הגלגל" ולעורר את המצפון והמצפן של רבים מהשותפים לצ'אט.

על רקע זה עמותת "עתיד בטוח" הפועלת לקידום מנהיגות ויזמות נוער ולמניעת קורבנות האלימות זו השנה השתים עשרה, בחרה לפני כחמש שנים להתמקד גם בבריונות ברשת. לצורך פיילוט מעמיק להתמודדות עם התופעה נבחרה טירת כרמל, המפעילה את תוכניות "עתיד בטוח" מזה חמש שנים בהצלחה רבה. בטירת כרמל קיימת גם רשת של שיתופי פעולה מקומיים של גופים רבים, שאליהם צרפנו את משרד החינוך – שפ"י, את מחלקת הנוער במשטרת ישראל,  ואת איגוד האינטרנט הישראלי. כל השותפים נרתמו במקצועיות ובהתלהבות לאתגר, ויבואו כולם על התודה והברכה. את המהלך כולו הוביל בנחישות ואכפתיות ראש העיר, מר אריה טל. המתאם העירוני הוא ציון סודרי -ראש מחלקת הנוער, ומנהל התוכנית הוא רונן ליברמן – מנהל "עתיד בטוח"  בעיר ומורה-מחנך בבי"ס התיכון "שיפמן".

החוברת שלפניכם מסכמת את הפעילות בשנת הפיילוט – תשע"ו. היא כוללת את הגופים השותפים, את המטרות, את פריסת הפעילות בקהלי היעד של מחנכים, הורים ובעיקר בני הנוער עצמם, דוגמאות לסדנאות (התכנים של מפגשי ההדרכה) ואת תוצרי הפעילות. אנחנו מקווים להוסיף בהקדם את תוצאות המחקר המלווה באדיבות על"א – "עיר ללא אלימות".

אנו מקווים ומאמינים שהאסטרטגיה של שיתופי פעולה של מספר רב של גופים ארציים ומקומיים, הפתרונות והמענים שכל גוף תרם לתהליך והפסיפס המגוון של עשייה בקרב קהלי יעד הן של הורים, מחנכים ובעיקר בני הנוער עצמם –  העמיקו את המודעות לתופעות הבריונות הקשה ברשתות החברתיות ואת הנכונות לפעול לשיח מכבד, אמפטי וסובלני ברשת ולא שיח פוגעני ומדכא שיוצר נשמות פצועות וטראומות לטווח ארוך.

אנו מעמידים את התוכנית לרשות כל הגורמים המטפלים בהתמודדות עם הבריונות ברשת, ועומדים לרשותם בכל שאלה וענין.

ולסיכום -אין מילים להודות לכל הגורמים המובילים והשותפים לתוכנית על המעורבות, המקצועיות והנשמה היתרה. והרי "כל המקיים נפש אחת מישראל, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא". (מסכת סנהדרין, ד', ה').