דברי ברכה ותודה- שבח מופת

דוגמה לדברי ומכתבי מנהלי בתי-ספר המשתתפים בתוכנית

"מנהיגות צעירה לעתיד בטוח"

דברי ברכה שנשאה עירית כהן, מנהלת חטיבת הביניים "שבח מופת", תל-אביב, באירוע הסיכום של תשע"ח, 20.6.18

 

למנהלת עמותת "עתיד בטוח"  הגב' מירה פרידמן חמו, לחברי ההנהלה, למר חיים דייטשמן, למארגן התחרות, ד"ר אבי צפרוני,  לשותפים לדרך, לתורמים שחברו  יחד על מנת להבטיח לנוער הצעיר עתיד בטוח-  עתיד בו הם שותפים פעילים לעיצובו- לכולכם ערב טוב.

בשם בי"ס 'שבח מופת' ובשם המנהלים המשתתפים בפרויקט  אני מבקשת להביע תודה עמוקה והערכה רבה לפועלכם המבורך. ותודה מיוחדת על שבחרתם בבתי הספר שלנו להיכלל בתוכנית-  זכות גדולה היא לנו.

זהו מעמד מאוד מרגש עבורי ומאוד אישי. לפני 17 שנים ביוני 2001 נרצחו 21 נערים ונערות בפיגוע הדולפינריום. 7 מהם תלמידי בי"ס " שבח- מופת" בים השכול ובימים של חושך זכינו לראות מעט אור בקצה המנהרה. אנשים טובים עטפו את ביה"ס וסייעו לו בדרכים רבות להתמודד עם האבל הכבד, ולצמוח מן השבר הגדול. ביניהם הגב' מירה פרידמן חמו היקרה שמאז מלווה את ביה"ס . אני מרגישה כי היום אני  סוגרת מעגל, מאירוע שבו נגדעו  באלימות  חיי בני נוער צומחת מנהיגות של בני נוער.

מזה שנים רבות תכנית " עתיד בטוח" מתקיימת בבית הספר ואין ספק שהיא מחוללת שינוי  באקלים הבית ספרי. התוכנית מצמיחה את בני הנוער המשתתפים בה ומקנה להם כלים מעשיים לפיתוח מנהיגות פעילה, מנהיגות יוזמת ומנהיגות משתפת.

מן הידועות שבני נוער הם המשפיעים ביותר על קבוצת השווים ומיזם "עתיד בטוח" השכיל לפתח תכנית בה התלמידים הם מחוללי השינוי , הם השגרירים שלנו בפני חבריהם בני הנוער – אותו נוער שחשוב לנו שיהיה מעורב, שיביע את קולו האישי, שיהיה שותף לאתגרים בחברה ובנשימה אחת גם ייצר דרכי פתרון להתמודדות עם סוגיות שונות המעסיקות את בני הנוער בבתי הספר. במיזם התלמידים מתכננים, יוצרים ומובילים יוזמות לשינוי חברתי באופן ייחודי בשיטת המניפה.

השנה קבוצת "עתיד בטוח " תשע"ח , בהובלתה של המנחה ליהיא צאפל , בחרה להעלות את המודעות בנושא הטרדה מינית- נושא שכבש וכובש כותרות . התלמידים חקרו את הנושא, פעלו בעבודת צוות, שתפו פעולה , יצרו והבנו תכנית שכללה הפקת סרטון ופעילות ייחודית המתלווה אליו. הפעילות יצרה שותפות עם גורמים טיפוליים בבית הספר: יועצת החט"ב, רכזת השכבה, ועוד.

התלמידים יצרו יחידת הוראה שכללה דיון במעגלי שיח ואפשרה דיאלוג פתוח. תלמידי הקבוצה העבירו באופן אישי את השיעורים בכיתות לכל התלמידים בשכבה ט' .

 

אין זה סוד כי מערכת החינוך משוועת ללמידה אחרת, ללמידה בה תלמידים יהיו אקטיביים ולא שומעים פאסיביים . במיזם זה החלום מתבצע הלכה למעשה. האינטראקציה בין התלמידים יוצרת קרקע של הידברות, סובלנות, צמיחה אישית, ומאפשרת במה לכל תלמיד.

הרב שלמה קרליבך אמר " כל מה שילד צריך זה מבוגר אחד שיאמין בו " אני מאמינה בכם ילדים יקרים שתצמחו ותהיו מנהיגים לחברה טובה יותר, מודעת, שוויונית ומכבדת.

תודה מיוחדת לקרן ולליהיא צאפל שהנחתה את תלמידי במסירות, ביצירתיות ובמקצועיות רבה  ובשיתוף פעולה מיטבי עם הגורמים הבית ספריים. יישר כוח!!!

מאחלת לכולנו ערב משמעותי.

 

כהן עירית

מנהלת חטיבת הביניים

שבח מופת